2020 USA Curling Junior National Championships

QUALIFIED 2020 TEAMS 
With Photos

Junior National Championships

Eau Claire Curling Club


Women:

Team Crotty: DaKotah Crotty (Pardeeville, Wis.), Kristianna Yecoshenko (Duluth, Minn.), Joanna Seboth (Oconomowoc, Wis.), Jessica Olson (Duluth, Minn.)

Team Farrell: Cora Farrell (Fairbanks, Alaska), Leah Yavarow (Bemidji, Minn.), Cait Flannery (Mankato, Minn.), Allison Howell (Solon, Ohio), Rebecca Miles (Duluth, Minn.)

Team Jones: Samantha Jones (Endeavor, Wis.), Abigail Marquardt (Poynette, Wis.), Elizabeth Vorpahl (Portage, Wis.), Anna Armstrong (Appleton, Wis.)

Team Kitchens: Abbey Kitchens (Devils Lake, N.D.), Sydney Steffen (Devils Lake, N.D.), Abigail Page (Mankato, Minn.), Mairin Barrett (Woodbury, Minn.)

Team McMakin: Christine McMakin (Minneapolis, Minn.), Anna Netteberg (Roseville, Minn.), Anne O’Hara (Fairbanks, Alaska), Emma Rau (Columbus, Ohio)

Team Normandeau: Anya Normandeau (Burnsville, Minn.), Rachel Kawleski (Stevens Point, Wis.), Anna Cenzalli (East Falmouth, Mass.), Celeste Taylor (Wausau, Wis.)

Team Strouse: Delaney Strouse (Midland, Mich.), Sydney Mullaney (Concord, Mass.), Susan Dudt (Malvern, Pa.), Rebecca Rodgers (Leyden, Mass.)

Team Traxler: Ariel Traxler (Fairbanks, Alaska), Elizabeth Janiak (Nashua, N.H.), Katherine Gourianova (Potomac, Md.), Elizabeth Cousins (Medfield, Mass.)

 

Men:

Team Casper: Danny Casper (Briarcliff Manor, N.Y.), Marius Kleinas (Marstons Mills, Mass.), Samuel Willertz (Midland, Mich.), Benjamin Grady (Media, Pa.)

Team Murray: Daniel Murray (Nisswa, Minn.), Aidan Oldenburg (Mapleton, Minn.), Shawn Quello (Bemidji, Minn.), Seth Solo (Bemidji, Minn.)

Team Randall: Benjamin Randall (Janesville, Wis.), Austin Carlson (Midland, Mich.), Noah Witte (Schofield, Wis.), Ian Strong (Grand Blanc, Mich.)

Team Sinnett: Chase Sinnett (Medfield, Mass.), Sam Strouse (Midland, Mich.), Eli Clawson (Clarksville, Md.), Ethan Sampson (Edmore, N.D.), Trevor Marquardt (Poynette, Wis.)

Team Thurston: Coleman Thurston (Poynette, Wis.), Connor Kauffman (Lynnwood, Wash.), Nick Soto (Midland, Mich.), Jake Thurston (Poynette, Wis.), Hans Nielsen (Stevens Point, Wis.)

Team Tuma: Kevin Tuma (St. Paul, Minn.), Samuel Clasen (Roseville, Minn.), Michael Mattson (Woodbury, Minn.), Sidney Harris (St. Paul, Minn.), Austin Bengtson (Spicer, Minn.)

Team Violette: Luc Violette (Lake Stevens, Wash.), Graem Fenson (Bemidji, Minn.), Ben Richardson (Cleveland, Ohio), Riley Fenson (Bemidji, Minn.), Jon Harstad (Duluth, Minn.)

Team Wendling: Wes Wendling (Wausau, Wis.), John Wilkerson (Kronenwetter, Wis.), Mitchell Armstrong (Appleton, Wis.), Jackson Armstrong (Appleton, Wis.), Christopher Kirsch (Wausau, Wis.)



Samantha Jones, Abbey Marquardt, Ellie Vorpahl, Anna Armstrong
DaKotah Crotty, Kristianna Yecoshenko, Joanna Seboth, and Jessica Olson
Abbey Kitchens, Sydney Steffen, Abigail Page, Mairin Barrett
Anya Normandeau, Rachel Kawleski, Anna Cenzalli, Celeste Taylor
Rebecca Miles, Cait Flannery, Cora Farrell, Allison Howell, Leah Yavarow
Delaney Strouse, Sydney Mullaney, Susan Dudt, Rebecca Rodgers
Ariel Traxler, Elizabeth Cousins, Katherine Gourianova, Elizabeth Janiak
Christine McMakin, Anne O’Hara, Anna Netteberg, Emma Rau
Wes Wendling, John Wilkerson, Chris Kirsch, Mitch Armstrong, Jackson Armstrong
Ian Strong, Noah Witte, Austin Carlson, Benjamin Randall
Danny Casper, Marius Kleinas, Samuel Willertz, Benjamin Grady
Kevin Tuma, Sidney Harris, Sam Clasen, Michael Mattson, Austin Bengtson 
Daniel Murray, Aidan Oldenburg, Shawn Quello, Seth Solo
Chase Sinnett, Trevor Marquardt, Sam Strouse, Eli Clawson, Ethan Sampson
Luc Violette, Ben Richardson, Riley Fenson, Graem Fenson, Jon Harstad
Coleman Thurston, Connor Kauffman, Nick Soto, Jake Thurston, Hans Nielsen